Újszülött szoptatása, dohányzás

Szoptatás fontossága, szoptatási problémák, széklet

Újszülött


dscf3443.jpg


Szoptatás

Általában az újszülöttkor a baba életének első 6 hónapja.Amikor újszülött gondozásról beszélünk, a téma nagy részét, és a figyelem jelentős hányadát a táplálás teszi ki. Ez természetes, hiszen a táplálkozás minden ember lételeme, az újszülött pedig éppen eléggé kiszolgáltatott helyzetben van ahhoz, hogy folyamatos aggódásra adjon okot, vajon nem éhes-e.
A legősibb, és mai napig legnagyszerűbb lehetőség az anyatejes táplálás. Az anyatejben minden megtalálható, amire az újszülött szervezetének szüksége van. Ezt nagyanyáink is tudták, azután kissé elfeledetté vált, amihez nagy mértékben hozzájárult a pár évtizeddel ezelőtti óriási tápszerdömping. Az utóbbi években szerencsére ismételten felismerték az anyatej fontosságát, és ez az információ áramlásba is bekerült. Ma már minden kismama tisztában van ennek az alapvető igazságával.

Bár a szoptatás természetes dolog, mégis gyakran fordulnak elő szoptatási problémák. Ha fáj a szoptatás, ne térj át rögtön a tápszerre! Tudd meg, hogyan kezelheted a bajokat! Ha bizonytalan vagy magadban, segítséget szakértőtől kérj. A tapasztalatokat összevetve hamarabb kialakul egy saját vélemény és hozzáállás. Ha nem szopik a baba, talán nem jó a technikája, nem kapja be rendesen a cicit, azért nem is áramlik a tej. Emiatt bedühödik, kiköpi, majd újra befalja, aztán újra kiköpi és sír. Ilyenkor gyakran segít a pozícióváltás vagy meleg borogatás és maszírozás. Figyelj arra, hogy ne csak a mellbimbóval vesződjön, hanem az egész bimbóudvar kerüljön a szájába. Az újszülött elég gyakran igényli a szoptatást, ezért biza elég leterhelő a szoptatási ceremónia, de néhány hét alatt a baba átáll a háromóránkénti evésre, majd fejlődésének ütemében a négyórásra.

A szoptatás általában fájdalommentes, de az érzékeny mellbimbó problémája sok frissen szült édesanyának okoz gondot.

A mellbimbó érzékenysége csökkenthető vagy teljesen elkerülhető, ha az édesanya megfelelő tájékoztatást és segítséget kap.

Mit lehet tenni?
- Ellenőrizze a baba testhelyzetét és azt, hogyan kapja be a baba a mellét.
- Helyes mellre helyezés: Helyezkedjen el kényelmesen. A baba feküdjön az oldalán, hasa a hasunkhoz ér. A szája legyen a bimbóval szemben, érintsük meg az ajkát. Várjuk, meg míg a kicsi nagyra nyitja a száját, ekkor húzzuk őt a mellhez, ne mi menjünk utána. A ráharapás után győződjünk meg róla, hogy orra és álla érinti a mellet, alsó és felső ajka kifelé pöndörödik. A baba úgy tud jól szopni, ha a mellbimbóval együtt a bimbóudvar nagy részét is bekapja. Az anyukának nem szabad fájdalmat éreznie, ha mégis vegye le a babát a melléről (kisujjával szűntesse meg a vákuumot a baba szájának szegletébe nyúlva) és próbálja újra helyesen mellre tenni. Amennyiben kisbabája megfelelően van mellre helyezve, akkor nincs szükség a szoptatás idejének korlátozására.
- Változtasson szoptatási testhelyzetén. Az érzékeny mellbimbón az is segíthet, ha minden szoptatásnál más testhelyzetben szoptatja babáját. Ebben az esetben a bimbónak mindig más részét éri a nagyobb nyomás.

- Szoptatás végén érdemes kifejni pár csepp tejet a mellből és bekenni vele a bimbót.
- A megfelelő szellőzés is segíti a gyógyulást.

Sebes mellbimbó

Ha mégis kisebesedik a mellbimbó valószínűleg ez kínzó fájdalommal is jár az anyukánál. Ilyenkor várható, hogy félelem párosul a szoptatáshoz.
A bimbó többnyire az első hetekben szokott kisebesedni, de a későbbiekben is előfordulhat. Ennek igen sokféle oka lehet, leggyakoribb a helytelen mellre tétel. Néha okozhatja rövid nyelvfék, lapos vagy befelé forduló bimbó, szájpenész, cumi, cumisüveg használata, későbbiekben fogzás, allergia.

Mivel segíthetjük a gyógyulást?

  • helyes mellre helyezés (lásd fent)
  • Ne hagyjuk abba a szoptatást, ne is csökkentsük a szoptatások számát, mert ez újabb problémákhoz vezethet. Átmenetileg a szoptatások vége felé jelentkező ún. komfortszopást korlátozhatjuk.
  • Kerüljük a cumi, cumisüveg használatát
  • Krémezés helyett szoptatás után a baba nyálát és az anyatejet hagyjuk rászáradni a bimbóra (kivétel, ha gombás fertőzés miatt alakult ki a seb)
  • Gyakran cseréljük a melltartó betétet
  • A mellbimbót tartsuk szárazon, levegőztessük, amennyit csak tudjuk
  • Kerüljük a szappan és fertőtlenítő használatát a mellen
  • Bimbóvédő használatát nem javasoljuk, mert gyakran csak még rosszabbá teszi a fennálló problémát

Gombás fertőzés

Hosszan tartó vagy hirtelen fellépő kisebesedés oka gyakran lehet gombás fertőzés. Ebben az esetben a fenti intézkedések önmagukban nem minden esetben elegendők.

Tünetek:

  • a mellbimbók kissé fénylenek,
  • színük rózsaszín, később piros
  • könnyen berepedeznek, vagy pikkelyesek
  • viszketnek
  • szoptatás közben vagy utána tipikus a fájdalom jelentkezése
  • a hüvely egyidejű fertőzése lehetséges, de nem törvényszerű
  • a kisbaba szájüregében, nyelvén is megjelenhetnek fehér foltok valamint a pelenkatájékon is jelentkezhet a gombás fertőzés.

Teendők:

  • Ha a kisbabának szájpenésze van a mellbimbót is kezelni kell gombaellenes szerrel - rózsaméz -
  • Segíthet ha többször rövidebb ideig szoptatja babáját
  • A levegő és a napsütés segíthet a gyógyulásban
  • Kerüljük a cukros ételek fogyasztását

Fontos higiéniai intézkedések gombás fertőzés esetén:

  • Az alapos kézmosás nagyon fontos gombás fertőzés esetén
  • Szájpenész esetén bármi, ami a baba szájával érintkezik főzzük ki
  • Gombás területen használt textíliákat (melltartó, póló, fehérnemű, textilpelenka) főzőmosásban mossuk ki.
  • Közös fürdő, törülköző használata nem ajánlott
  • Fejés esetén fertőtlenítsük a mellszívó
  • a lefejt tejet megkaphatja gyermekünk, viszont tárolni vagy lefagyasztani nem szabad

Fájdalom a mellben, elzáródott tejcsatornák, mellfertőzés

Előfordul, hogy a szoptató kismama egy nagyon érzékeny pontot, vagy fájdalmas csomót talál a mellében. Ennek egy elzáródott tejcsatorna, vagy mellfertőzés lehet az oka. Ha tudjuk, hogyan kezeljük, akkor gyorsan rendbe jön, és elkerülhetők lesznek a további nehézségek is.
Bármi is okozza a mellben a fájdalmat, három alapvető lépés segíthet a kúra során:

Meleg alkalmazása, sok pihenés és gyakori szoptatás - amitől megfelelően kiürül a mell.
Ezek a módszerek megtévesztően egyszerűnek tűnhetnek, de azonnali alkalmazásuk segíthet megtapasztalni a különbséget néhány órás kellemetlenség, illetve többnapos ágyban fekvés között.

ELZÁRÓDOTT TEJCSATORNÁK

Amikor a szoptató kismama egy érzékeny pontot, pirosodást vagy fájdalmas csomót vesz észre mellében, akkor ezt minden valószínűség szerint egy elzáródott tejcsatorna okozza. Ez azt jelenti, hogy a tejcsatorna azért gyulladt be, mert a tej nem tud szabadon áramlani benne.

A tejcsatorna elzáródását okozhatja helytelen szoptatási póz, két szoptatás között eltelt hosszú idő, kiegészítő táplálék, esetleg a túlzott cumizás, szoros szoptatós melltartó vagy más ruhadarab, ami elszorítja a mellkast. Akkor is kialakulhat elzáródás a tejcsatornában, ha egy nagyobb baba egyszerre csak végigalussza az éjszakát, vagy egyik nap többször szopik, a másik nap kevesebbszer. Ritkán a mellbimbóra rászáradt tej is okozhat elzáródást.

Ha valamilyen probléma felmerül, a pihenés a legfontosabb. Ha lehetséges, a legjobb megoldás ágyba bújni a nap hátralévő részére, a betakart babával az oldalunkon. De legalább a plussz-munkákat hagyjuk el, feküdjünk le egy-két órára pihenni a babával és szoptassunk. Az elzáródott tejcsatorna, vagy egy fájdalmas csomó a mellben az első jele annak, hogy túlterheljük magunkat. Jól teszi, aki felfigyel erre a jelzésre, és pár napig többet pihen.


Az újszülött széklete közvetlenül a születés utáni néhány napban sötét színű és sűrű, ez az úgynevezett magzatszurok, amit naponta 2-3 alkalommal vagy akár minden szopizás után is ürít a baba.

Ahogy a baba egyre többet szopizik, kiürül a beleiből a magzatszurok és felváltja az aranysárga színű anyatejes széklet. Ez kezdetben akár minden étkezés után, de még gyakrabban közben jelentkezik, majd egyre ritkul. Ha a baba csak anyatejet kap 3-4 hónapos korban már nem ritka és teljesen normális jelenség a heti egy kaki. Ennek az az oka, hogy az anyatejet eddigre már szinte teljesen feldolgozza a kicsi szervezete.



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 3
Tegnapi: 3
Heti: 6
Havi: 20
Össz.: 8 014

Látogatottság növelés
Oldal: Hogyan működik a HuPont.hu weboldalszerkesztő és honlap?
Újszülött szoptatása, dohányzás - © 2008 - 2024 - szidiszidi.hupont.hu

A HuPont.hu egyszerűvé teszi a weblapkészítés minden lépését! Itt lehetséges a weblapkészítés!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »